Skoczek z World Trade Center

Od zamachów z 11 września 2001 roku minęło już ponad 18 lat, lecz dla milionów ludzi na całym świecie, nie tylko dla Amerykanów, wspomnienia z tego dnia są wciąż żywe. Tego słonecznego wrześniowego dnia życie wielu osób zmieniło się dosłownie w ułamku sekundy, kiedy terroryści uprowadzili cztery samoloty. Dwa z nich wleciały w bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Trzeci samolot wbił się w Pentagon. Czwarty rozbił się na niezamieszkanym terenie, dzięki poświęceniu pasażerów, którzy zaatakowali terrorystów.

Wydarzenia

Poranek 11 września 2001 roku nie różnił się od innych. Było słonecznie i ciepło. Ludzie spieszyli się do pracy i rozpoczynał się zwykły dzień. Nikt nawet nie mógł przypuszczać, że ta data na zawsze zmieni życie milionów osób. Nikt nie spodziewał się, że tego dnia 19 porywaczy wsiądzie do samolotów z zamiarem przejęcia nad nimi kontroli i skierowania ich na amerykańskie budynki.

Dwa spośród czterech samolotów, które zostały porwane to Boeingi 767. Pierwszy z nich – Lot 11 – o godzinie 8:46 (czasu nowojorskiego) wbił się w północną wieżę World Trade Center z prędkością 790 kilometrów na godzinę, pomiędzy piętrami 93 a 99. O godzinie 9:03, drugi samolot – Lot 175 – lecąc 950 kilometrów na godzinę, uderza w południową wieżę, pomiędzy 78 a 84 piętrem.

Trzeci uprowadzony samolot – Lot 77 – rozbija się o Pentagon. Na miejscu giną 64 osoby z pokładu samolotu oraz 125 osób z personelu, pracującego w budynku.

O 9:59 telewidzowie z całego świata na żywo oglądają zawalenie się południowej wieży World Trade Center. Cztery minuty później, czwarty samolot – Lot 93 – rozbija się w Pensylwanii, niedaleko Pittsburgha. Wiadomo już, że pasażerowie dowiedzieli się o atakach i co najmniej trzy osoby zdecydowały się zatrzymać terrorystów. Przypuszcza się, że Lot 93 zmierzał w kierunku Kapitolu lub Białego Domu. Pierwsza z uderzonych wież zawala się o godzinie 10:28 czasu nowojorskiego. Wszyscy znajdujący się powyżej miejsca uderzenia giną.

Za serią zamachów z 11 września 2001 roku stoją przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, na czele z Osamą Bin Ladenem. W zamachach na World Trade Center, Pentagon i na pokładzie Lotu 93 zginęło 2996 osób, a 6291 zostało rannych.

Zdjęcia

Zdjęcia z zamachu z 11 września, które obiegły cały świat, to przede wszystkim dwa majestatyczne budynki stojące w ogniu i kłębach dymu.

Wielu ludzi zginęło bezpośrednio po zderzeniu samolotów z budynkami, a tysiące osób zostało uwięzionych na wyższych piętrach wież. Przyjmuje się, że około 200 osób, którym ogień i dym odciął drogę ucieczki, zdecydowało się na samobójczy skok.

Symboliczne stało się zdjęcie człowieka spadającego z jednej z wież World Trade Center. Jego publikacja wywołała w mediach wrzawę, a jego autor Richard Drew, został okrzyknięty bezdusznym fotografem. W dziesiątą rocznicę ataków Drew powiedział, że dla niego mężczyzna z fotografii to „nieznany żołnierz, który reprezentuje wszystkich, którzy tego dnia podzielili wspólny los”.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ezy