Człowiek, który zatrzymał czołg

5 czerwca 1989 roku świat na chwilę wstrzymał oddech. Zaledwie dzień po krwawym stłumieniu protestów na placu Niebiańskiego Pokoju samotny mężczyzna wychodzi naprzeciw kolumny chińskich czołgów, które wracają z akcji przeciwko studentom. Zdarzenie zostało utrwalone na fotografii Jeffa Widenera, pracującego wówczas dla Associated Press. Chińczyk, który zatrzymał czołgi, w jednej chwili stał się symbolem wolności i walki o prawa ludzi.

Zdjęcie

Amerykański fotograf Jeff Widener wykonał kultowe zdjęcie samotnego bohatera z balkonu na szóstym piętrze hotelu Bejing Hotel. Przy pierwszej próbie zrobienia fotografii, spostrzegł, że nie ma filmu w aparacie, więc wysłał swojego kolegę po inną rolkę. Widener przyznaje, że o mały włos nie stracił tego niezapomnianego momentu. Rolkę z filmem ukrył, ponieważ obawiał się skonfiskowania materiału przez chińskie władze. 6 czerwca fotografia ukazała się na okładkach wielu gazet na całym świecie.

Niestety do dzisiaj nie znamy tożsamości odważnego mężczyzny, który samotnie ruszył na kolumnę czołgów. Nie ma żadnych informacji na temat tego, czy został aresztowany, uwięziony, czy może zamordowany. Istnieje wiele teorii dotyczących tego, kim mógł być nieznany buntownik. Faktem jest, że został umieszczony na liście „Time 100: Najważniejsi ludzie stulecia”, wśród Jana Pawła II, Winstona Churchilla i wielu innych wielkich ludzi.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ezy