Najsłynniejsze plakaty świata

Plakaty są niemal wszędzie: w naszych domach, witrynach sklepów, na słupach ogłoszeniowych w centrum miasta, a nawet w szkołach.

Pełnią różne funkcje, od reklamowych przez artystyczne do nawet propagandowych. Niektóre z najsłynniejszych plakatów świata, które uczestniczyły w tworzeniu historii, przedstawiało nie tylko chwytliwe hasła, ale także celne fotografie, które wspominane są do dzisiaj.

Wypiłeś mleko?

W latach 90. bardzo duży rozgłos zyskała akcja pod tytułem “got milk”, która miała zachęcać do prowadzenia zdrowego stylu życia.

Popularne plakaty ukazywały wtedy zdjęcia ówczesnych gwiazd z tak zwanymi “mlecznymi wąsami”. Do osób użyczających chętnie swój wizerunek należały między innymi gracze baseballowi, w tym Cal Ripken Jr.

Kampania organizacji California Milk Processor Board odniosła wielki sukces i miała duży wpływ na wzrost spożycia mleka przez odbiorców.

Unhate

Kolejnym przykładem fotografii wykorzystanej na plakatach, które stały się popularne, są zdjęcia znanych osób współczesnego świata, które nieco przerobione miały zwalczać tak zwaną “kulturę nienawiści”.

Dzięki zręcznemu montażowi, firma odzieżowa Benetton ukazała między innymi kanclerz Niemiec Angeli Merkel w scenie pocałunku z prezydentem Francji – Nicolasem Sarkozym, czy prezydenta USA Baracka Obamę całującego prezydenta Wenezueli – Hugo Chaveza.

Prowokacyjne plakaty i fotografie przyciągające wzrok miały zwrócić uwagę nie tylko polityków, ale także zwykłych ludzi do zwalczania nienawiści i wszelkich jej przejawów.

Jak widać, plakaty nie tylko zapowiadają przyszłe wydarzenia czy nawiązują do przeszłości, ale wręcz tworzą historię tu i teraz, powtarzaną później przez kolejne pokolenia.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ezy