Jak fotografować dziecko w domu?

Pierwsze lata życia dziecka to dla rodziców wyjątkowy czas. To właśnie w tym okresie zachodzą szybkie zmiany w wyglądzie, zachowaniu i umiejętnościach dziecka. Nie dziwi więc, że rodzice i bliscy pragną mieć z tego okresu jak najwięcej zdjęć. Ze względu na wiek dziecka często są to zdjęcia robione w przestrzeni mieszkania. O czym pamiętać, by zdjęcia robione w domowym zaciszu były piękne i jak przygotować się do domowej sesji? Zapraszamy do lektury naszych wskazówek.

Przygotuj dziecko

Odpowiednie przygotowanie dziecka do zdjęć jest bardzo ważne, o ile będzie to zaplanowana sesja. Przede wszystkim należy pamiętać, że maluch musi być wypoczęty i wyspany – dzięki temu nie będzie marudny i płaczliwy. Warto również zadbać o interesujące dla dziecka zabawki czy książeczki, które pomogą nam skupić jego uwagę w określonym miejscu i czasie. Stylizacja dziecka, o ile chcemy z niej skorzystać, to ostatni element przygotowań naszych pociech.

Ważne jest również, by wcześniej oswoić dziecko z aparatem. W przeciwnym razie może ono być tak zainteresowane nowym przedmiotem, że może znacząco utrudnić wykonywanie zdjęć czy też być nadmiernie spięte.

Aranżacja przestrzeni

Zdjęcia dzieci najlepiej wykonywać w ich codziennym środowisku, a więc w pokoju dziecka. Czas fotografowania powinien przypadać na najbardziej jasną część dnia, gdy w pomieszczeniu dominuje naturalne światło słoneczne. Oczywiście można wspierać się także oświetleniem dodatkowym, co ma szczególne znaczenie w okresie jesiennym i zimowym.

By wnętrzu na zdjęciach dodać przytulności, warto wykorzystać puszyste dywany dla dzieci, które dodatkowo zapewniają pociechom bezpieczeństwo w czasie zdjęć. Chronią je bowiem przed bezpośrednim kontaktem z chłodną podłogą a także amortyzują ewentualne upadki dziecka. Należy pamiętać, że w przypadku zdjęć wykonywanych bezpośrednio na dziecięcym dywaniku, powinniśmy wykorzystać odzież, która będzie z nim dobrze korespondowała. W przypadku bardzo wzorzystej podłogi użyjmy stonowanej odzieży, i odwrotnie.

Wsparcie podczas sesji

Fotografia dzieci jest bardzo wymagająca a trudność narasta w przypadku dzieci bardzo aktywnych ruchowo. Z tego powodu doradzamy skorzystanie z pomocy kogoś bliskiego w trakcie robienia zdjęć dziecku. Taka osoba pomoże skupić uwagę malucha czy też rozśmieszy go, jeśli będzie tego wymagała sytuacja. Osoba wspierająca powinna być dobrze znana dziecku by nie budzić obaw.

Technika wykonywania zdjęć

W przypadku zdjęć dzieci warto zapoznać się z możliwościami technicznymi swojego aparatu i o ile mamy taką możliwość, wykorzystać lustrzanki cyfrowe, umożliwiające szybkie wykonywanie zdjęć seryjnych. Jest to o tyle ważne, że dzieci są w ciągłym ruchu a dzięki zdjęciom seryjnym mamy możliwość uchwycenia tej jednej, wybranej chwili.

Polecamy także wykonywanie zdjęć z perspektywy wysokości oczu dziecka, co pozwoli na zachowanie jego oryginalnych proporcji.

Wykonane samodzielnie zdjęcia można z powodzeniem wykorzystać w późniejszej aranżacji wnętrz w naszych mieszkaniach. Wybrane zdjęcie lub kilka zdjęć można wydrukować w formie plakatu i ozdobić nimi wybrane pomieszczenia w naszym domu.

Fotografowanie dzieci nie jest zadaniem łatwym, ale odpowiednie przygotowanie znacząco zwiększa szanse na wykonanie naprawdę dobrych zdjęć.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ezy