Skoczek z World Trade Center

Od zamachów z 11 września 2001 roku minęło już ponad 18 lat, lecz dla milionów ludzi na całym świecie, nie tylko dla Amerykanów, wspomnienia z tego dnia są wciąż żywe. Tego słonecznego wrześniowego dnia życie wielu osób zmieniło się dosłownie w ułamku sekundy, kiedy terroryści uprowadzili cztery samoloty. Dwa z nich wleciały w bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Trzeci samolot wbił się w Pentagon. Czwarty rozbił się na niezamieszkanym terenie, dzięki poświęceniu pasażerów, którzy zaatakowali terrorystów.

Wydarzenia

Poranek 11 września 2001 roku nie różnił się od innych. Było słonecznie i ciepło. Ludzie spieszyli się do pracy i rozpoczynał się zwykły dzień. Nikt nawet nie mógł przypuszczać, że ta data na zawsze zmieni życie milionów osób. Nikt nie spodziewał się, że tego dnia 19 porywaczy wsiądzie do samolotów z zamiarem przejęcia nad nimi kontroli i skierowania ich na amerykańskie budynki.

Dwa spośród czterech samolotów, które zostały porwane to Boeingi 767. Pierwszy z nich – Lot 11 – o godzinie 8:46 (czasu nowojorskiego) wbił się w północną wieżę World Trade Center z prędkością 790 kilometrów na godzinę, pomiędzy piętrami 93 a 99. O godzinie 9:03, drugi samolot – Lot 175 – lecąc 950 kilometrów na godzinę, uderza w południową wieżę, pomiędzy 78 a 84 piętrem.

Trzeci uprowadzony samolot – Lot 77 – rozbija się o Pentagon. Na miejscu giną 64 osoby z pokładu samolotu oraz 125 osób z personelu, pracującego w budynku.

O 9:59 telewidzowie z całego świata na żywo oglądają zawalenie się południowej wieży World Trade Center. Cztery minuty później, czwarty samolot – Lot 93 – rozbija się w Pensylwanii, niedaleko Pittsburgha. Wiadomo już, że pasażerowie dowiedzieli się o atakach i co najmniej trzy osoby zdecydowały się zatrzymać terrorystów. Przypuszcza się, że Lot 93 zmierzał w kierunku Kapitolu lub Białego Domu. Pierwsza z uderzonych wież zawala się o godzinie 10:28 czasu nowojorskiego. Wszyscy znajdujący się powyżej miejsca uderzenia giną.

Za serią zamachów z 11 września 2001 roku stoją przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, na czele z Osamą Bin Ladenem. W zamachach na World Trade Center, Pentagon i na pokładzie Lotu 93 zginęło 2996 osób, a 6291 zostało rannych.

Zdjęcia

Zdjęcia z zamachu z 11 września, które obiegły cały świat, to przede wszystkim dwa majestatyczne budynki stojące w ogniu i kłębach dymu.

Wielu ludzi zginęło bezpośrednio po zderzeniu samolotów z budynkami, a tysiące osób zostało uwięzionych na wyższych piętrach wież. Przyjmuje się, że około 200 osób, którym ogień i dym odciął drogę ucieczki, zdecydowało się na samobójczy skok.

Symboliczne stało się zdjęcie człowieka spadającego z jednej z wież World Trade Center. Jego publikacja wywołała w mediach wrzawę, a jego autor Richard Drew, został okrzyknięty bezdusznym fotografem. W dziesiątą rocznicę ataków Drew powiedział, że dla niego mężczyzna z fotografii to „nieznany żołnierz, który reprezentuje wszystkich, którzy tego dnia podzielili wspólny los”.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ezy