Słynne fotograficzne manipulacje (część I)

Praktycznie od początku istnienia fotografii, pojawili się ludzie, którzy za jej pomocą zmanipulowali tysiące, a nawet miliony osób na całym świecie. Słynne fotografie wykonane przez samozwańcze medium, które rzekomo ukazują postacie paranormalne, czy wiele z doniesień o UFO, to tylko ułamek z tego, co udało się osiągnąć oszustom. Oto kilka przykładów, kiedy praktycznie cały świat uwierzył fotografii, która została spreparowana.

Nierzeczywista poświata w katedrze westminsterskiej

Zdjęcie ukazuje front katedry westminsterskiej, od którego bije niesamowita poświata przez witraż. Autor fotografii określił to zjawisko mianem „nadrzeczywistości”. Bardzo łatwo udowodniono, że zdjęcie jest spreparowane. Okazało się, że fotograf zrobił dwa zdjęcia w identycznej odległości od witrażu jedno z wewnątrz, gdzie faktycznie może wystąpić taka poświata, drugie z zewnątrz, gdzie jest to niemożliwe. Połączył obydwie fotografie w jedno, uzyskując tak ciekawy efekt.

Pierwszy przelot samolotem w Europie

Zdjęcie przedstawiające pierwszy przelot samolotem w Europie na dystansie ponad 25 metrów okazało się oszustwem. Bardzo szybko zauważono, że drzewa znajdujące się po lewej stronie fotografii uniemożliwiłyby start samolotu i lądowanie. Fotomontaż powstał poprzez połączenie dwóch różnych zdjęć. Faktem jest, że ta sama osoba, która jest na zdjęciu, w roku 1906 rzeczywiście odbyła w Paryżu 61-metrowy lot.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ezy