Fotografia spirytystyczna

Fotografia spirytystyczna narodziła się w XIX wieku. Polega na uwiecznieniu na zdjęciu wizerunków zjaw i innych bytów paranormalnych. Dzisiaj wiele osób uważa, że wszystkie zdjęcia są zwykłymi oszustwami, bądź wynikiem błędu technicznego podczas wywoływania fotografii. Jednak każda osoba, która zgłębi historie danego ujęcia, zaczyna się zastanawiać „czy aby na pewno zdjęcie jest fałszywe?”

Może właśnie kontemplacja nad istnieniem istot pozaziemskich jest głównym celem fotografii spirytystycznej? Jedno jest pewne – to, co nieznane zawsze będzie fascynować ludzi. Im więcej powstanie teorii spiskowych i mitów dotyczących danych zdjęć, tym większy sens będzie miał ten nurt fotografii.

Osobą, która przyczyniła się do popularności tego typu zdjęć, był Amerykanin William H. Mumler, który wykonał swój portret, na który nałożył wcześniej wykonane zdjęcie kobiety. Wyglądało to tak, jak gdyby za nim stał duch. Mężczyzna wykorzystał sytuację, by czerpać z niej korzyści finansowe.

Mumler zaczął udawać medium, dodając do zdjęć osoby, które jego klienci chcą zobaczyć. Jednak kłamstwo zostało ujawnione, kiedy okazało się, że do swoich niemoralnych praktyk używał zdjęć z osobami żyjącymi w Bostonie.

Pomimo ujawnienia oszustwa Williama Mumlera, szybko okazało się, że wielu ludzi kontynuowało jego pracę jako fotografowie spirytystyki. Jednym z najpopularniejszych naśladowców Mumlera był William Hope, który przez wiele lat pracował jako medium i uwieczniał na zdjęciach duchy nieżyjących bliskich danej rodziny. Najczęściej rzekome zjawy pojawiały się na portretach rodzinnych jako sama głowa z dziwną łuną.

Dzisiejszy obserwator, który jest przyzwyczajony do różnego rodzaju fotomontażu, widząc niektóre z tych zdjęć, parsknie śmiechem. Jednak w XIX i początkiem XX wieku ludność, szczególnie wiejska, wierzyła we wszystkie tego typu rewelacje. Zdjęcia spirytystyczne można podzielić na kategorie.

• Portrety – fotograf wykonuje typowe dla tamtych czasów zdjęcie portretowe, na którym pozuje jedna lub więcej osób. Zjawa zazwyczaj występuje za nimi lub gdzieś w tle (najczęściej czarnym). Zdjęcia te można przyjąć jako fotomontaż, gdyż rzekomy duch zazwyczaj jest przedstawiony jako twarz we mgle lub welonie, co jest dziwnym i nadzwyczaj częstym zbiegiem okoliczności.

• Nawiedzone domy – fotograf najczęściej wybiera się do domu, w którym występują niewytłumaczalne zjawiska i wykonuje zdjęcia wnętrz. Podczas wywoływania zdjęcia w tle pojawia się postać, która podobno nie przebywała wtedy w danym miejscu.

• Fotografia natury – zdjęcie, które ma ukazać piękno natury, ukazuje dziwne postaci, które nie powinny się na nim znajdować. Najczęściej duchy pojawiają się na drugim, bądź trzecim planie.

Zdjęcia spirytystyczne wzbudzają wiele kontrowersji. Sceptycy zauważają, że dziwnym trafem większość ze zjaw wygląda dokładnie tak, jak ludzie wyobrażają sobie duchy. Jednak fotografia ducha połączona z konkretną historią, potrafi wywołać gęsią skórkę nawet u największego przeciwnika takich zjawisk.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ezy