Jak zrobić ładne zdjęcie mieszkania do wynajęcia?
Wynajęcie mieszkania najczęściej wiąże się z dodaniem ogłoszenia na wybranym portalu. Niezbędną częścią oferty najmu są zdjęcia. Dobra fotografia wnętrza jest jednym z kluczowych elementów podejmowania decyzji o najmie przez poszukujących lokali do zamieszkania. Z tego powodu warto zainteresować się tym, w jaki sposób najlepiej sfotografować oferowany lokal.
Przygotowanie wnętrza
Najważniejszy jest porządek, rozumiany jako usunięcie wszelkich zbędnych przedmiotów. Należy schować wchodzące w kadr środki czystości, papier toaletowy, kosz na śmieci, zabawki dzieci czy nieświeże legowisko psa. Jeśli robimy zdjęcie w sypialni, łóżko musi być idealnie zaścielone, a jeszcze lepiej przykryte narzutą. Wszystkie przedmioty szklane, lub odbijające światło powierzchnie meblowe (laminowane płyty) muszą być idealnie czyste, gdyż aparat „wyłapie” wszelkie plamki i zacieki. Podczas przygotowania mieszkania do sesji rządzić powinna zasada minimalizmu: im mniej przedmiotów tym lepiej.
Kolejną kwestią wymagającą uwzględnienia podczas fotografowania wnętrza jest oświetlenie. W pomieszczeniach nie może być zbyt jasno, gdyż zdjęcia będą nadmiernie kontrastowe. Dlatego też najlepszą porą do fotografii wnętrz jest popołudnie, ale jeszcze lepszy czas to przed zmierzchem, lub ranek. Fotografie wykonywane wieczorem lub nocą również mają swoje zastosowanie – są dobrym rozwiązaniem, gdy w pomieszczeniu występują mankamenty. Nocne zdjęcia pozwalają na lepsze ich rozmycie. Fotografia nocna jest wykorzystywana, gdy wynajmującemu zależy na czasie, a w trakcie ofertowania będzie dokonywał w lokalu drobnych poprawek i remontów. Należy jednak pamiętać, że ciemniejsze zdjęcia optycznie pomniejszą pomieszczenia.
Zwiększenie atrakcyjności lokalu na fotografii
Co jeśli mieszkanie nie jest w pełni urządzone i na zdjęciach wydaje się zbyt puste? Jest na to skuteczne rozwiązanie. Wystarczy na ścianach umieścić galerię plakatów Desenio, które sprawią wrażenie przytulności i pełnego urządzenia. Taka dekoracja ma wiele zalet: jest szybka do przygotowania, nie wymaga profesjonalnego sprzętu ani umiejętności, a jej cena jest przystępna. Dodatkowo galerię taką możemy zostawić w wynajmowanym miejscu, lub zdjąć i wykorzystać na przykład we własnym wnętrzu.
Innym sposobem na wizualne podniesienie jakości wnętrza jest dodanie tkanin. Mogą to być zarówno dekoracje okien (zasłony, firany), jak i koce, narzuty oraz poduszki. Tkaniny we wnętrzach nadają przytulności i wypełniają przestrzeń, warto więc w średnio umeblowanym mieszkaniu wykorzystać również ten trik.
Z którego miejsca fotografować wnętrza?
Nie ma tu jednej uniwersalnej zasady. Najlepiej wykonać wiele zdjęć z różnych punktów, a następnie wybrać te najlepsze. Zdjęcie mieszkania czy lokalu na wynajem z pewnością nie powinno przedstawiać szczegółów, lecz raczej szerszą perspektywę wnętrza. Przykładowo w sypialni nie robimy zdjęcia samego łóżka, lecz kadrujemy w taki sposób, by ująć łóżko wraz z szafkami nocnymi, lampkami, dywanikiem, itp.
Ostatnią kwestią, chociaż może powinna być pierwszą, jest sam sprzęt fotograficzny. Do zdjęć pomieszczeń najlepiej wykorzystać aparat z obiektywem szerokokątnym, dzięki temu bez problemu wykonamy zdjęcie, którego kadr obejmie możliwie dużą część pomieszczenia. Oczywiście możemy do fotografii wykorzystać naszego smartfona, ale z pewnością nie da on takich możliwości jak bardziej profesjonalny sprzęt.