Sęp i wygłodniałe dziecko

 

Ujęcie Kevina Cartera, które ukazało się 26 marca 1993 roku w gazecie New York Times, wstrząsnęło światem. Na fotografii widzimy wygłodniałe dziecko, które ledwo żywe leży na ziemi, a kilka metrów za nim siedzi przyczajony sęp, który czeka na śmierć niewinnej istoty. Obecnie wiemy już, że dziecko uznane pierwotnie za dziewczynkę było chłopcem i próbowało dostać się do centrum żywienia oddalonego o niecały kilometr.

Zdjęcie

Zdjęcie zdobyło Nagrodę Pulitzera w kategorii fotografia w 1994 roku. Autorem szokującego ujęcia był południowoafrykański fotoreporter Kevin Carter, który spotkał na wpół omdlałe dziecko niedaleko wioski Ayod. Kiedy robił mu zdjęcie, przyleciał sęp, który zwietrzył „łatwy łup”. Carter został przestrzeżony przed dotykaniem ofiar z powodu potencjalnych chorób, więc przez 20 minut obserwował wykończone dziecko i sępa, czekając na rozwój wydarzeń. Ptak był nieustępliwy, więc Carter go przepędził i przyglądał się, jak dziecko czołga się w stronę centrum żywienia – jedynego ratunku w walce o życie. Po zdarzeniu fotoreporter zapalił papierosa, pomodlił się i zapłakał.

Po ukazaniu się zdjęcia na łamach dziennika New York Times podano w wątpliwość postawę moralną Cartera. Wkrótce rozgorzała debata na temat tego, czy fotograf powinien interweniować w scenę, którą uwiecznia. Kevin Carter sam nie był przekonany co do słuszności swojego wyboru i popełnił samobójstwo cztery miesiące po otrzymaniu Nagrody Pulitzera.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ezy